Agonia - Ateliere Artistice | Reguli | Mission Contact | Înscrie-te
poezii poezii poezii poezii poezii
poezii
armana Poezii, Poezie deutsch Poezii, Poezie english Poezii, Poezie espanol Poezii, Poezie francais Poezii, Poezie italiano Poezii, Poezie japanese Poezii, Poezie portugues Poezii, Poezie romana Poezii, Poezie russkaia Poezii, Poezie

Articol Comunităţi Concurs Eseu Multimedia Personale Poezie Presa Proză Citate Scenariu Special Tehnica Literara

2006-07-30  |     |

- Ba Gabriele avem nevoie de un portar nu avem decat unu, daca se accidenteaza?
-Stiu ma am sa caut ce sa fac, copii nu prea sunt cu portaria
Dupa o zi in spatele unor blocuri din 9-mai din orasul tg-jiu.....
-Hai Sace asta e golul tau, hai ca vlad nu e bun in poarta
Sace suetaza dar Vlad pur si simplu se arunca pe beton si respinge mingea din cadrul porti
-Ah lasa ca te fac eu odata si odata (Sace)
-Copile ce a fost aia ?
-Ce aia ? Ca am aparat? (Vlad)
-Te-ai aruncat pe jos uite ce ai pe genunchi
-A asta nu e nimica sa vedeti ce am avut acum 2 saptamani, m-am obisnuit, imi place sa apar (Vlad)
-Pai si dece nu te duci la o echipa de fotbal?
-E prea departe si nu ma lasa parinti sa plec singur (Vlad)
-Pot vorbi si eu cu parinti tai?
-Bine haideti cu mine, baieti eu ma saturai ma duc sa ma bandajez la genunchi (vlad)
-bine ma vorbim maine, facem un fotbal cu aia din cartierul de alaturi in sportivi
-oks (vlad)
Vlad il conduce pe acel domn la el acasa...
-Mami, vrea un nene sa vb cu mata si cu tati (vlad)
-Cine? (mama)
-Bunaziua, ma numesc Gabi, sunt antrenor de portari
-Bunaziua, si ce doriti, intrati inauntru, eu sunt Budica Ion si ea este sotia mea Budica Claudia
-Imi pare bine, Dumneavoastra ati vazut ce talenet are copilul dumneavoastra? (Gabi)
-Va referiti la fotbal? (Ion)
-Da, dece nu il lasati sa se duca la un club, cati ani are? (Gabi)
-Are 14 ani acum 2 zile a facut (Claudia)
Erau in vacanta de vara ...
-Este prea departe, si nu avem timp sa il ducem (Ion)
-Uite facem o intelegere (Gabi)
-Il lasati sa vina la antrenamente, si nu platiti nimica si vin eu sa il iau de acasa cu masina, ce ziceti? (Gabi)
-Mie imi convine macar nu se mai juleste in cartier aci (ion)
-Da e bine, si la ce ora incepe antrenamentu si la ce ora se termina? (Claudia)
-Pai incepe la ora 16 si se termina la 18 (Gabi)
-E biine asa ramane(Ion)
-Bine deci asa ramane, maine la 15:30 sa fie pregatit ca vin sa il iau. (Gabi)
-Chiar o sa joc la o echipa? (vlad)
-Asa se pare dar intai trebuie sa il intreci pe titular (Gabi)
-O sa ma antrenez (vlad)
-Eu trebuie sa plec, sunt plecat de azdimineata, si ma asteapta sotia(Gabi)
-Bine deci va asteptam maine la 15:30 (Ion)
-Da larevedere,(Gabi)
A doua zi antrenorul Gabi a venit dupa Vlad la ora stabilita. In masina..
-Ai emotii?(Gabi)
-Putin, asa ca la inceput (vlad)
Cand au ajuns Gabi l-a prezentat pe Vlad la antrenorul principal, Bogdan,
-Bine speram sa ne multumesti , acum schimbate si sa te vedem (Bogdan)
Dupa ce sa schimbat Vlad a fost trimis la poarta pentru penalti sa sa il testeze.
Spre Vlad si Gabi veneau 3 baieti
-Ce? Bogdane ce e asta? (Gabi)
-Ce sa intamplat domn profesor? (Vlad)
-Astia sunt cei mai prosti jucatori nu se compara cu schilurile tale (Gabi)
-Bine BIne voi 3 ducetiva voi (Bogdan)
-Bogdane iti bati joc de mine acum mi dai pe cei mai buni? (Gabi)
-Alegeti cei mai prosti sau cei mai buni? (Bogdan)
-Ah bine sa fie cei mai buni, vlad treci in poarta si nu te intimida (Gabi)
Cei trei au tras pe rand, dar toti l-au invins pe Vlda
-Date laoparte copile sa iti arat eu (Andrei)
Andrei era portarul principal
-Vorbeste frumos cu el e nou (Gabi)
Andrei a aparat toate cele 3 suturi. Vlad nu putea trece mai departe la alt antrenament daca nu apara 2 din cele trei suturi. Toata saptamana a incerca dar nimica
-Lasa ca o sa treci tu odata si odata mai e timp (vlad)
In weekend vlad la luat pe Sace si sa antrenat tot timpul el nu isi imagina cum nu apra suturile acelea care sunt mult mai slabe decat al lui Sace si pe al lui il apara.
Luni el sa dus pregatit acolo era sigur ca apara macar 1, dar prima serie a ratato
-Domn profesor asta nu e portar stam de o saptamana sa apere si habar nu are, e jalnic
Era randul lui Andrei
-Date Andrei astora trebuie sa le iinchid gura (vlad)
-Ba pustiule, tu nu ma impingi asa (Andrei)
-Lasal Andrei, sa il vedem (Gabi)
Primul sut, jucatorul se pregateste, sut si Vlad il apara doar cu o mana fara probleme, al doilea, sut pe jos dar vlad se apleaca si o prinde in brate, deja putea sa treaca la alt antrenament
-Nu sa dea si al treilea (vlad)
-Ha copile vrei sa te umilesc, tu nu vei avea sanse la mine
Se pregateste sa suteze, vlad se pune in pozitie de pregatit sa apere orice, sut pe colt sus la vinclu, vlad se impinge puternic si prinde mingea prin minune cu pumnul si o arunca in laterar, toti au ramas masca chiar si Bogdan,
-Bravo ma, el e jucatorul meu , acum ai sa facem antrenamente adevarate (Gabi)
Dupa antrenament Gabi la dus acasa cu masina...
-Domnule profesor dece m-ati lasat sa incer si a 3 lovitura? (vlad)
-In primul rand stiam ca poti si in al doilea rand nu imi mai zice domnul profesor imi zici direct Gabi da?
-Da Gabi
-Asa
Asa cum elevi erau in vacanta, si campionatul de fotbal era, el incepea pe la sfarsitul vacantei inainte cu 3 saptamani, Vlad sa antrenat din greu ca sa il faca pe Andrei si sa fie el titular, Gabi credea in el si il antrena la maxim. In timpul liber Vlad il lua pe Sace si pe Ovidiu si ii invata trucuri care a vazut ca antrenorul Bogdan ii invata pe elevi lui, Sace si Ovidiu erau foarte bucurosi ei aveau niste schiluri foarte buni dar nu aveau curaj sa se duca la un club.
Venise vremea primului meci titulari deja au fost anuntati, Vlad nu se numara printe ei, el era rezerva. Echipa cu care jucau era Craiova o echipa foarte buna. Dupa 20 de minute de joc elevi lui Bogdan reusesc sa inscrie era 1-0 pentru Stinta
-Asa baieti, hai si glolul 2 (Bogdan)
Meciul sa terminat cu victoria echipei lui Bogdan, Stinta, dar Gabi era nemultumit
-Ce a fost asta? (gabi)
-Ce? (Bogdan)
-Am hotarat ca azi il vom baga si pe vlad in meci sa vedem cum reactioneaza (gabi)
-Lasa ca il bagam in meciul urmator (Bogdan)
-Sper sa fie asa, daca nu iti poti alege alt antrenor de portari, m-am saturat sa imi alegi tu titularul (Gabi)
-Bine gata il bagam si pe el (Bogdan)
Dupa meci a urmat o lunga saptamana de antrenamente pentru Vlad, la sfarsitul saptamani era meciul 2 din campionat si Vlad urma sa joace si el cateva minute, Se pregatise mult pt asta, Prieteni lui (Sace, Ovidiu, Cili si Andrei) au venit sa il vada.
Meciul incepe in poarta era inca Andrei, ei jucau cu Pandurii, Ambele echipe aveau jucatori buni la oricare atac indiferent de echipa era pericol. In primele 10 minute Stinta puncteaza prin omul lor de baza, dar nu dureaza mult si Pandurii puncteaza si ei tot cu omul de baza, la fsarsitul reprizei scorul era 2-2 aceiasi oameni marcasera dinou. In a doua repriza echipele se ataca dinou, inscrie Stinta apoi Pandurii, in minutul 80, schimbare iese Andrei de la Stinta si intra Vlad..
-Pustiule daca luam bataie sa nu te mai astepti la primi 11 (Bogdan)
Vlad intra in paorta, cel mai bun jucator al lui panduri scapa cu el, suteaza dar vlad apara fara probleme, Bogdan ramasa planton, in 7 minute ramase pandurii au sutat in prostie la poarta lui Vlad dar nici unu nu a reusit sa inscrie. Din pacate scorul a ramas egal 3-3.
-Vedeti ca nu am pierdut, (Vlad)
Bogdan ciudos ii intoarce spatele
-Acum ce mai zici? Merita sa joace? (Gabi)
-Vom mai vedea (Bogdan)
In ultima saptamana de vacanta el se pregatea din greu pentru cel de-al treilea meci, urma sa joace in a doua jumatate de meci si trebuia sa dovedeasca ca merita sa fie titular tot meciu. Sace si Ovidiu au fost deacord sa il antreneze in timpul liber.
In cele din urma a venit si meciul cu Steaua, prima repriza in poarta a fost Andrei, ambele echipe jucau pe contra atac dar asta a facut ca Stinta sa ia un gol la pauza scorul era 0-1 pentru Steaua.
-Bogdane acum e randul lui Vlad (Gabi)
-Da ma da, el intra acum dar daca mai ia un gol nu va mai juca niciodata la mine in echipa(Bogdan)
Gabi bucuros sa dus sa il pregateasca pe Vlad:
-Esti instare sa nu iei nici un gol? (Gabi)
-Eu asa sper, sa imi ti pumni, Steaua e o echipa buna si la juniori.(Vlad)
Jucatori intra pe teren, Vlad cu incurajarea unor jucatori care s-au imprietenit cu el a intrat in poarta, in primele 10 minute a fost liniste la poarta lui dar apoi Steaua nu se multumea cu 0-1 si ataca, Vlad tot striga la jucatori sa atace ca in careu se ocupa el....
-Auzi ma smechere nu imi spui tu mie cum sa joc tu veziti de poarta ta daca nu dai tu gol sau macar o pase de gol
Pentru vlad a sunat ca o provocare, el nu a asteptat decat sa prinda mingea ...
- Denis dute in atac si cand prinzi mingea sutezi cat de tare poti pe poarta (Vlad)
-Dar sunt aparator o sa ma scoata din teren daca nu ne iese faza (Denis)
-Tu asculta de mine, stai in careul lor (Vlad)
-Bine sper sa reusim (Denis)
Cand Denis ajunge in careul Stelei, Vlad degajeaza cat poate de tare incat a ajuns pana in careul echipei adverse, Denis a ramas uimit, mingea parca era destinata sa dea el cu capul, si doar o atinge si migea intra in poarta, Bogdan ragusise cat urlase la Denis sa se duca inapoi in aparare, dar acum tacuse. Scorul era 1-1 din cauza lui vlad.
-Asta e omul meu (Gabi)
Bogdan nervos ca si cum ar fi fost facut de rusine urla la atacanti
-Hai tampitilor ne mai trebuie un gol sa bagam, iar tu vlade daca mai primesti un gol sti ce patesti asa ca tinete bine (Bogdan)
Stelistilor nu le convinea egalul ei tot atacau, dar nici echipei noastre nu ii convenea, Vlad incerca sa apere orice sut si cam asa facea, iar atacanti faceau tot ce puteau ca sa bage un gol, dejea nu se mai putea numi liga de uniori pareau ca niste oameni instare de orice in acel sport.
In ultimele 5 minute atacantu Stintei se lupta din rasputeri cu gandu umilintei care i-a aratat-o Vlad si a dat un gol, Steaua a incercat sa readuca scorul la egal dar vlad parca era un zid in fata porti, in final scorul se termina 2-1 in favoarea Stintei, vlad era multumit.
Dupa meci Gabi la dus pe vlad in orasi si ia dat un suc:
-Ai fost exceptional azi, cu meciul de azi, o sa fi titular, prietene o sa ajungi departe (Gabi)
-Asta e scopul meu, sa ajung departe, eu visez de mult sa ajung un fotbalist profesionist (Vlad)
-Esti inca un copil sa speram ca o sa ti se indeplineasca visele (Gabi)
Dupa ziua aceea Vlad era pregatit pentru prima zi de liceu, el nimerise in clasa cu Sace in liceul sportiv, el trebuia sa invete pentru tatal lui care isi dorea mult ca fiul lui sa fie printre primi din clasa, si Vlad nu vroia sa isi dezamageze tatal la care tinea cel mai mult.
In prima saptamana el nu a bagat foarte mult scoala in seama antrenanduse pentru cel de-al 4-lea meci, echipa lui juca cu echipa sportului de juniori, o echipa de mijloc si sub echipa stelei, dar el trebuia sa dovedeasca ca merita sa joace toate cele 90 de minute. Toti colegi lui se cunoscusera numai el nu stia pe nimeni inafara de Sace.
Meciul se apropia si vlad era pregatit cat si spihyc cat si fizic, visul lui de a deveni fotbalist profesionist era atat de mare incat nu il mai oprea nimeni sa fie printre titulari in cel de-al 5-lea meci .
Meciul 4 incepe in poarta Andrei, jucatori Stintei inscriu primul gol apoi Andrei gafeaza incredibil si ia gol scorul 1-1, Bogdan pe manta urla la jucatorisa atace in minutul 30 varful Stintei inscrie golul 2 pentru echipa, jocul ambelor echipe se mai potoleste, jucau tot mai linistit dar in minutul 44 sportul ataca si inscrie cel de-al dolea gol. La pauza scorul era 2-2.
-Ba clovnule tu crezi ca aici ne jucam? poi cum vrei ma tu sa fi cel mai bun portar daca iei goluri dealea, Vlad intra in poarta dar ai grije ce faci sti ca la un gol luat esti mancat (Bogdan)
-Da domnule (Vlad)
Meciul reincepe, Vlad era pregatit pentru orice, coechipieri lui inscriu dinou in minutul 5 al celei de-a doua reprize, multe ocazi la poarta lui Vlad dar acesta nu se lasa asa usor si nu primeste gol, Minutul 36 echipa lui Vlad inscrie dinou si scorul era 4-2 pentru Stinta, Sportul mai incearca dar fara rezultate Vlad parca era jucator de divizie el stia ca nu trebuie sa primeasca un gol. Meciul sa terminat 4-2 pentru Stinta
Vlad era linistit Bogdan la anuntat pe Gabi sa il pregateasca bine pe Vlad pentru ca e noul titular si ca va juca tot timpul meciului
IN a doua saptamana de scoala Vlad a inceput sa cunoasca toti colegi cat si colegele, toti aflasera de la Sace ca e la fotbal si ca e un portar exceptional. In acea saptamana el isi facuse multi prieteni dar tot timpul se gandea la fotbal.
Urmatoarele meciuri au fost usoare pentru Vlad el avand mult timp de antrenament era meciul cu numarul 10, impotriva lui Dinamo
- La meciul asta ai voie sa primesti doar un gol daca suntem in fata cu 2 daca nu trebuie sa tragi cu dinti sa nu iei ai inteles ? (Bogdan)
-Da domnprofesor (Vlad)
Prima repriza se parea grea Vlad era bombardat de suturi puternice, Dinamo era pe locul 1 si Stinta pe 2, Dinamovisti aveau o echipa buna si inchegata ei nu primisera multe goluri si intotdeuna bagasera cate 2-3 goluri intrun meci. Dar vlad se gandea la visul lui si nu isi permitea sa ia gol. In minutul 20 atacantul Stintei pleaca pe contraatac el gaseste un culuar si paseaza varfului, acesta profita de ocazie si inscrie, scorul era 1-0 pentru echipa gorjeana. Dinamovisti nu puteau pierde meciul pentru ca daca pierdeau acest joc ei pierdeau si locul unu in favoarea Stintei

.  | index

shim Casa Literaturii, poeziei şi culturii. Scrie şi savurează articole, eseuri, proză, poezie clasică şi concursuri. shim